66 galleries
02 - Małopolska
Małopolska – kraina historyczna Polski, obejmująca obecnie południowo-wschodnią część kraju. Stolicą Małopolski jest Kraków. (wiki)
Loading ()...
-
143 imagesKonzentrationslager Auschwitz, – zespół niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940–1945, symbol Holocaustu. Określany też mianem „fabryki śmierci”. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. (wiki)
-
4 images
-
8 imagesBarwałd Dolny – wieś w Polsce położona w woj. małopolskim, w powiecie wadowickim, w gminie Wadowice na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego. (wiki)
-
28 imagesBiecz – miasto w południowo-wschodniej Polsce, w woj. małopolskim, w powiecie gorlickim. Ze względu na swoją bogatą historię często jest nazywane perłą Podkarpacia lub małym Krakowem. Bywa także określany jako polskie Carcassonne, dzięki zachowanym fragmentom średniowiecznych murów miejskich i zabudowy. (wiki)
-
10 images
-
10 imagesBinczarowa, wieś położona w woj. małopolskim, w dolinie Binczarki, założona przez Kazimierza Wielkiego w 1365 r. (wiki)
-
21 images
-
22 imagesBobowa – miasto w Polsce, w woj. małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Bobowa, nad rzeką Białą. (wiki)
-
39 imagesBochnia Bochnia – miasto w południowej Polsce, w woj. małopolskim, położone nad rzeką Rabą. Bochnia należy do najstarszych miast Małopolski. (wiki)
-
8 imagesBogusza – to niewielka wieś położona w Beskidzie Niskim, w dolinie potoku Królówka, rubieży dawnego zasiedlenia łemkowskiego. (wiki)
-
22 imagesBrunary – wieś w Polsce położona w woj. małopolskim, w gminie Uście Gorlickie nad Białą dopływem Dunajca. Integralne części miejscowości: Brunary Niżne, Brunary Wyżne, Jaszkowa, Wierszki. Zostały założone w XIV w. przez króla Kazimierza III Wielkiego. (wiki).
-
16 imagesCzarne – wieś w Polsce położona w woj. małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. (wiki)
-
7 imagesCzchów – miasto w woj. małopolskim, w powiecie brzeskim. Miasto jest położone na wschodnim krańcu Pogórza Wiśnickiego, nad Dunajcem i sztucznym zbiornikiem jeziorem Czchowskim, które powstało w wyniku spiętrzenia wód Dunajca. (wiki)
-
24 imagesZamek w Czorsztynie – ruiny gotyckiego zamku z XIV w., położone na wzgórzu nad Dunajcem (obecnie nad Jeziorem Czorsztyńskim) w granicach Pienińskiego Parku Narodowego. (wiki)
-
6 images
-
68 imagesDobczyce – miasto w woj. małopolskim, w powiecie myślenickim, położone w dolinie rzeki Raby, między Pogórzem Wiśnickim a Pogórzem Wielickim. Jeden z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej. (wiki)
-
9 imagesGierczyce – wieś w Polsce w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Bochnia. Wieś w średniowieczu nazywała się Giedczyce, od Gedko, czyli formy zdrobniałej imienia Gedeon. Nazwa w postaci Gierczyce ustaliła się dopiero w II poł. XVI w. (wiki)
-
17 images
-
9 images
-
29 images
-
44 imagesKalwaria Zebrzydowska – miasto w południowej Polsce, w woj. małopolskim. Założona w pierwszej poł. XVII w. przez wojewodę krakowskiego Mikołaja Zebrzydowskiego. Kalwaria Zebrzydowska jest ośrodkiem ruchu pielgrzymkowego do sanktuarium pasyjno-maryjnego oo. bernardynów, które w 1999 r. zostało, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa. (wiki)
-
8 images
-
30 galleries
-
3 images
-
102 imagesKrynica-Zdrój - miasto w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, jest obecnie dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Leczy się tu choroby układu trawiennego i moczowego, układu krążenia i przemiany materii. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych. (wiki)
-
29 imagesKwiatoń – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. W ramach Akcji „Wisła” większość mieszkańców wsi została wysiedlona do Związku Radzieckiego i na tzw. Ziemie Odzyskane. We wsi znajdują się dwie cerkwie – dawna greckokatolicka cerkiew św. Paraskewy obecnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki oraz XX-wieczna prawosławna cerkiew pod tym samym wezwaniem. Wieś znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego. (wiki)
-
29 images
-
60 imagesLanckorona – wieś w woj. małopolskim, w powiecie wadowickim, oddalona zaledwie o 36 km od Krakowa i 7 km od Kalwarii Zebrzydowskiej, jedna z najpiękniejszych wsi w Małopolsce. (wiki)
-
10 imagesLegnica – miasto na prawach powiatu w Polsce, w środkowej części woj. dolnośląskiego, na równinie legnickiej. (wiki)
-
10 imagesLimanowa – miasto w południowej Polsce, w woj. małopolskim, położone w Beskidzie Wyspowym. Limanowa i jej okolice mają i doskonałe warunki klimatyczne, co stwarza warunki do wypoczynku i turystyki. (wiki)
-
51 imagesLipnica Murowana – wieś w Polsce położona w woj. małopolskim w środkowej części Pogórza Wiśnickiego. Miejscowość leży na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego i znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Lipnica Murowana od roku 2004 jest na liście światowego dziedzictwa UNESCO. (wiki)
-
49 imagesMałopolska to atrakcyjna pod względem turystycznym, kraina historyczna obejmująca południowo-wschodnią część kraju, o niezwykłym bogactwie krajobrazów naturalnych i kulturowych. Znajduje się tu 5 zespołów zabytkowych wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UESCO oraz 5 zespołów zabytkowych uznanych za Pomniki Historii. Ponadto w granicach województw znajduje się 6 Parków Narodowych. (wiki)
-
17 imagesMyślenice – miasto powiatowe w woj. małopolskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Myślenice. Jest jednym z ośrodków miejskich aglomeracji krakowskiej.
-
32 imagesNiepołomice – miasto w woj. małopolskim, w powiecie wielickim. Główną atrakcją turystyczną Niepołomic jest XIV w. zamek królewski zbudowany przez Kazimierza Wielkiego.
-
28 imagesNowy Sącz – trzecie pod względem liczby mieszkańców i powierzchni miasto w woj. małopolskim. Węzeł komunikacyjny, główny ośrodek turystyczny Sądecczyzny. Jedno z najstarszych miast w Małopolsce – lokowane 8 listopada 1292 roku
-
176 imagesNowy Wiśnicz – miasto w woj. małopolskim, w powiecie bocheńskim. Miasto leży na obszarze Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Walorami miasta są cenne zabytki architektoniczne i nieskażona przyroda. (wiki)
-
3 images
-
26 imagesPieskowa Skała – osada na terenie wsi Sułoszowa, w granicach jednego z trzech jej sołectw, położona w Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa, na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, znana przede wszystkim z zamku o tej samej nazwie. (wiki)
-
10 images
-
9 images
-
11 images
-
10 images
-
11 images
-
37 imagesSpływ Pienińskim Przełomem – Spływ rozpoczyna się w Sromowcach Wyżnych (Kątach), gdzie znajduje się przystań flisacka i pawilon Pienińskiego Parku Narodowego, kończy się w Szczawnicy. Czas trwania spływu do Szczawnicy wynosi przeciętnie 2.30 godz., do Krościenka około 2 godz. 45 min. Długość spływu do Szczawnicy wynosi 15 km, do Krościenka o 3,5 km więcej. Spływ organizują także flisacy słowaccy. Jest on tańszy, ale krótszy, kończy się bowiem u ujścia Leśnickiego Potoku. (wiki)
-
8 imagesSromowce Wyżne – wieś w Polsce w woj. małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn[4][5] w Pieninach nad Dunajcem. W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim. (wiki)
-
10 imagesSucha Beskidzka – miasto w południowo-zachodniej części woj. małopolskiego. (wiki)
-
5 imagesŚwierzawa – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie złotoryjskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Świerzawa. Leży w dolinie Kaczawy, w centralnej części Pogórza Kaczawskiego. (wiki)
-
68 imagesSzczawnica – miasto uzdrowiskowe w woj. małopolskim, w powiecie nowotarskim. (wiki)
-
4 imagesSzczyrzyc – wieś w Polsce położona w woj. małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Jodłownik. W opactwie szczyrzyckim znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Szczyrzyckiej Matki Pokoju i Dobroci, które jest miejscem kultu cudownego obrazu Matki Bożej. (wiki)
-
19 imagesTarnów - w woj. małopolskim, leżące przy ujściu Białej do Dunajca. Miasto centralne aglomeracji tarnowskiej i stolica diecezji tarnowskiej. Tarnów jest znaczącym ośrodkiem turystycznym, kulturalnym i gospodarczym w Małopolsce. (wiki)
-
11 galleriesTatry – najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat i w ogóle między Alpami a Uralem i Kaukazem. Są częścią Łańcucha Tatrzańskiego, w Centralnych Karpatach Zachodnich. (wiki)
-
108 imagesTokarnia – wieś w Polsce położona w woj. świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Chęciny We wsi znajduje się Park Etnograficzny, skansen będący oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej. (wiki)
-
39 imagesTyniec – dawna podkrakowska wieś, która w 1973 r. została włączona do Krakowa. Znajduje się w części zachodniej miasta, na prawym brzegu Wisły w Dzielnicy VIII Dębniki. Tyniec znany jest głównie dzięki klasztorowi benedyktynów, istniejącemu od 1044 roku, jednemu z najbogatszych i najważniejszych w Polsce. (wiki)
-
10 imagesUście Gorlickie (do 1949 Uście Ruskie, wcześniej Uście Wołoskie) – wieś (dawniej miasto) w Polsce położona w dolinie rzeki Ropy, w woj. małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Wieś jest siedzibą gminy Uście Gorlickie oraz sołectwa Uście Gorlickie. (wiki)
-
20 imagesWadowice – miasto w południowej Polsce, w woj. małopolskim, miasto rodzinne papieża Jana Pawła II, stanowi ważny ośrodek pielgrzymkowy. (wiki)
-
59 imagesNadwiślański Park Etnograficzny – nazwa powstałego w 1968 r. we wsi Wygiełzów w gminie Babice (powiat chrzanowski) woj. małopolskie skansenu, w którym zgromadzono i udostępniono do zwiedzania przykłady budownictwa drewnianego Krakowiaków Zachodnich charakterystycznego dla zachodniej części Małopolski. Krakowiacy Zachodni - grupa etnograficzna zamieszkująca obszar od Bochni, przez okolice Krakowa, Proszowic, Oświęcimia, Wadowic, Olkusza, Miechowa, Chrzanowa, aż po rzekę Przemszę stanowiącą granicę z Górnym Śląskiem. (wiki)
-
79 imagesWysowa-Zdrój – wieś uzdrowiskowa w południowej Polsce, w woj. małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Uście Gorlickie. Położona w dolinie Ropy niedaleko Uścia Gorlickiego. Miejscowość znana jest z leczniczych wód mineralnych.Miejscowość stanowi największą bazę turystyczną w zachodnich partiach Beskidu Niskiego. (wiki)
-
134 imagesZakopane – miasto w woj. małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego, jest największym ośrodkiem miejskim w bezpośrednim otoczeniu Tatr, dużym ośrodkiem sportów zimowych, od dawna nazywane nieformalnie zimową stolicą Polski. W granicach administracyjnych miasta znajduje się także znaczna część Tatrzańskiego Parku Narodowego. (wiki)
-
10 galleriesStyl zakopiański, styl witkiewiczowski – styl architektoniczny wprowadzony przez Stanisława Witkiewicza w latach 90. XIX wieku. Witkiewicz dążył do stworzenia podstawy dla nowoczesnej polskiej architektury narodowej na podłożu sztuki Podhala. /.../ Styl przyjął się głównie w budownictwie pensjonatów. W stylu zakopiańskim wykonywano również meble, sprzęty gospodarcze, ubiory, wyroby z porcelany, instrumenty muzyczne i pamiątki. Elementy kultury górali przenikały także do twórczości kompozytorów i pisarzy. W szerszym pojęciu styl zakopiański obejmuje wszystkie przejawy przenikania ludowej sztuki Podhala do kultury ogólnonarodowej. (wiki)
-
37 imagesCmentarz na Pęksowym Brzyzku – najstarsza nekropolia w Zakopanem, została założona w połowie XIX wieku. Znajduje się tam najstarszy drewniany kościół w Zakopanem, zwany Starym Kościołem. Zaraz obok jest też kapliczka Gąsieniców i cmentarz noszący też nazwę Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Całość tworzy zespół obiektów sakralnych znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej.
-
10 imagesZubrzyca Górna – wieś położona w woj. małopolskim, w powiecie nowotarskim, u podnóży dwóch gór: Babiej Góry i Policy. Siedziba Orawskiego Parku Etnograficznego. (wiki)