30 galleries
01 - Dolny i Górny Śląsk
Śląsk – kraina historyczna położona w Europie Środkowej, na terenie Polski, Czech i Niemiec. Dzieli się na Dolny i Górny Śląsk. Historyczną stolicą całego obszaru Śląska jest Wrocław. (wiki)
Loading ()...
-
9 imagesKrólewski Zamek Będziński – średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd w Małopolsce, 4,5 km od granicy ze Śląskiem, na wzgórzu nad Czarną Przemszą; wielokrotnie niszczona, odbudowana w 1956. Położony był w drugiej połowie XVI w. w powiecie proszowskim woj. krakowskiego. (wiki)
-
21 imagesBielsko-Biała – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w woj. śląskim, na Pogórzu Śląskim, u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego, nad rzeką Białą. (wiki)
-
12 imagesBiskupia Kopa – szczyt (góra) o wysokości 890 m n.p.m. w paśmie Gór Opawskich w Sudetach Wschodnich, leżący na granicy Polski i Czech oraz na granicy gmin Głuchołazy i Zlaté Hory. (wiki)
-
15 imagesBłędne Skały – zespół bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m., tworzący malowniczy labirynt (skalne miasto), położony w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Stołowych. (wiki)
-
26 imagesBrzeg – miasto w Polsce, w woj. opolskim, położone nad Odrą, historycznie przynależy do Dolnego Śląska, siedziba powiatu brzeskiego. (wiki)
-
13 imagesZamek Chojnik – zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Warownia znajduje się na terenie obszaru ochrony ścisłej, który jest eksklawą Karkonoskiego Parku Narodowego. (wiki)
-
45 imagesCieszyn – miasto w południowej Polsce, w woj. śląskim. Administracyjnie nazwa „miasto Cieszyn” odnosi się do prawobrzeżnej części, stanowiącego pod względem przestrzennym i społecznym jedną całość, ośrodka miejskiego, którego część lewobrzeżna należy do Czech i nosi oficjalną nazwę Czeski Cieszyn. Dzielnice prawobrzeżne są dzisiaj jednolite etnicznie – ponad 96% ludności deklaruje narodowość polską. (wiki)
-
25 imagesCzęstochowa – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w woj. śląskim, siedziba powiatu częstochowskiego; w latach 1975–1998 stolica województwa częstochowskiego. Jest położona w północnej części woj. śląskiego, nad rzeką Wartą, w trzech mezoregionach fizycznogeograficznych, należących do Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i Wyżyny Woźnicko-Wieluńskiej. (wiki)
-
38 imagesDuszniki-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. (wiki)
-
25 imagesGłuchołazy – miasto w Polsce, w woj. opolskim, w powiecie nyskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Głuchołazy. Uzyskały lokację miejską w 1225 roku. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do ówczesnego woj. opolskiego. (wiki)
-
18 imagesJelenia Góra – miasto w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej. Jelenia Góra to czwarte, pod względem liczby mieszkańców, miasto Dolnego Śląska. (wiki)
-
5 imagesJezioro Nyskie (Jezioro Głębinowskie, Zbiornik Nysa) – zaporowy zbiornik retencyjny na Nysie Kłodzkiej zbudowany w 1971 r. Jezioro Nyskie powstało, przez zalanie wodą znacznego obszaru gminy Nysa. Obecnie Jezioro Nyskie i Otmuchowskie wraz z przyległymi terenami tworzą obszar Otmuchowsko-Nyskiego Obszaru Krajobrazu Chronionego. (wiki)
-
10 imagesWodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Za środkową kaskadą znajduje się grota sztucznie wykuta przez Walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyty. Grota ta jest nazywana Złotą Jamą. Wodospad Kamieńczyka jest obszarem ochrony ścisłej, wchodzącym w skład Karkonoskiego Parku Narodowego. (wiki)
-
9 imagesKarpacz – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Położone w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. (wiki)
-
62 imagesKatowice – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce; jeden z głównych ośrodków Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i największe pod względem ludności miasto konurbacji górnośląskiej. (wiki)
-
12 imagesKsiąż – zespół rezydencjalny znajdujący się w Wałbrzychu w dzielnicy Książ, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się na Szlaku Zamków Piastowskich. Obejmuje trzeci co do wielkości zamek w Polsce. (wiki)
-
64 imagesKudowa-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. (wiki)
-
11 imagesPałac w Mosznej – zabytkowa rezydencja położona we wsi Moszna, w woj. opolskim. Jest jednym z najbardziej znanych obiektów zabytkowych na ziemi opolskiej. Od 1866 do 1945 roku był rezydencją śląskiego rodu Tiele-Wincklerów, potentatów przemysłowych. (wiki)
-
25 imagesZamek Ogrodzieniec – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, w systemie tzw. Orlich Gniazd, we wsi Podzamcze w woj. śląskim, w powiecie zawierciańskim, ok. 2 km na wschód od Ogrodzieńca. Wybudowany w XIV–XV w. przez ród Włodków Sulimczyków. Zamek leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej, na 515,5 m n.p.m. Ruiny leżą na turystycznym Szlaku Orlich Gniazd; są udostępnione do zwiedzania. (wiki)
-
15 imagesPszczyna – miasto w południowej Polsce, w woj. śląskim, często nazywane Perłą Górnego Śląska. (wiki)
-
49 imagesKościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie znany jako Kościół Wang lub Świątynia Wang) – ewangelicki kościół parafialny w Karpaczu w Karkonoszach, przeniesiony w 1842 z miejscowości Vang, leżącej nad jeziorem Vangsmjøsa w Norwegii. Uważany jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. (wiki)
-
19 imagesŚwieradów-Zdrój – miasto uzdrowiskowe w woj. dolnośląskim, w powiecie lubańskim. (wiki)
-
20 imagesWodospad Szklarki – drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka (27 m wysokości) wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. (wiki)
-
61 imagesSzklarska Poręba – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie jeleniogórskim. Prawa miejskie otrzymała 31 grudnia 1959 r. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. (wiki)
-
3 imagesChata Walońska JUNA położona powyżej Wodospadu Szklarki, przy starej ścieżce ze Śląska do Czech przez Łabską Łąkę w Karkonoszach, ok. 30 min. pieszo od centrum Szklarskiej Poręby (przy czarnym szlaku). To murowany z kamienia dom (zapewne z XIX w.), uznawany za siedzibę Walonów - dawnych eksploratorów karkonoskich bogactw naturalnych. Odbywają się tu warsztaty edukacyjne i szkolenia poświęcone dawnym tradycjom górniczym, rzemieślniczym i ziołoleczniczym Karkonoszy.
-
18 imagesWambierzyce – wieś w Polsce, położona w woj. dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny, zwany śląskim Jeruzalem. (wiki)
-
16 imagesWisła – miasto w południowej Polsce, w woj. śląskim, w powiecie cieszyńskim, ośrodek wypoczynkowy, turystyczny, sportowy i luteranizmu w Polsce. Na terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła. (wiki)
-
146 imagesWrocław – miasto w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz woj. dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Leży na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Dolnego Śląska, a także całego Śląska. Wrocław znalazł się wśród 230 miast świata w rankingu firmy doradczej Mercer „Najlepsze miasta do życia” w roku 2015. (wiki)
-
9 imagesZieleniec to obecnie część Dusznik-Zdroju położona na wschodnim zboczu Gór Orlickich, pomiędzy Šerlichem na południu a Orlicą na północy, na wysokości około 800–960 m n.p.m. (wiki)
-
13 imagesZłotoryja – miasto w południowo-zachodniej Polsce, w woj. dolnośląskim, siedziba powiatu złotoryjskiego, nad rzeką Kaczawą, w średniowieczu ośrodek wydobycia złota, później bazaltu, a w okolicznych miejscowościach (do połowy XX wieku) miedzi, obecnie – bazaltu. (wiki)