33 galleries
07 - Warmia i Mazury
Warmia i Mazury położone północno-wschodniej Polsce atrakcyjne tereny turystyczne. Kraina jezior i zabytków średniowiecza.
Loading ()...
-
21 imagesTradycyjna Procesja Jerozolimska do kaplicy Męki Pańskiej z udziałem członków Arcybractwa Męki Pańskiej w krużgankach klasztoru franciszkanów w Krakowie. W każdy piątek Wielkiego Postu odbywa się wyjątkowe nabożeństwo pasyjne działającego przy Bazylice Franciszkanów w Krakowie Arcybractwa Męki Pańskiej. Członkowie Arcybractwa odbywają tzw. Procesję Jerozolimską, czyli nabożeństwo upamiętniające odnalezienie krzyża Chrystusa przez św. Helenę oraz rozważają piętnaście scen Męki Pańskiej. Arcybractwo Męki Pańskiej, Arcybractwo Dobrej Śmierci to świeckie zrzeszenie religijne, obecnie działające jedynie przy kościele oo. Franciszkanów w Krakowie. Od początku swego istnienia bractwo cieszył się dużą popularnością i było jednym z najważniejszych stowarzyszeń religijnych w Krakowie. Należeli do niego mieszczanie, duchowni, a nawet królowie. Anonimowość uczestnictwa zapewniały stroje: czarne habity i kaptury z wyciętymi otworami na oczy. Cały orszak, odziany w rytualne stroje, recytował tekst pokutny, przyjęty jako hasło bractwa: Memento Homo Mori (pamiętaj człowiecze o śmierci). Bracia nieśli insygnia Męki Pańskiej, a podpierali się laskami zakończonymi trupimi czaszkami. Przywilejem bractwa było w Wielki Czwartek prawo do wykupywania z więzienia dłużników oraz, z uratowanie jednego skazańca od śmierci. Ocalony brał potem udział w procesji, idąc między dwoma braćmi. W jednej ręce niósł zapaloną świecę, w drugiej trupią czaszkę. Członkowie bractwa prowadzili szeroką działalność charytatywną i społeczną: opiekowali się więźniami, młodzieżą terminującą w cechach rzemieślniczych, a także ubogimi i chorymi. Do umierających sprowadzali kapłanów, a zmarłym urządzali pogrzeby, stąd druga nazwa stowarzyszenia - Arcybractwo Dobrej Śmierci. Obecnie Arcybractwo pełni jedynie funkcję liturgiczną, zachowując tradycyjne stroje i obyczaje. Do bractwa należy 20 osób i mogą wśród nich być tylko mężczyźni.
-
41 imagesBanie Mazurskie – wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie. (wiki)
-
7 imagesBarciany – gmina wiejska w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w woj. olsztyńskim. (wiki)
-
30 imagesEłk – miasto w północno-wschodniej Polsce, w woj. warmińsko-mazurskim. Największe i najludniejsze miasto na Mazurach oraz główny ośrodek przemysłowy i kulturalny w regionie. (wiki)
-
32 imagesGietrzwałd – wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim, siedziba gminy Gietrzwałd, przy drodze krajowej nr 16 Olsztyn–Ostróda, 20 km na południowy zachód od Olsztyna. Wieś warmińska, sanktuarium i miejscowość turystyczna. (wiki)
-
125 imagesGiżycko – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim. Położone na Mazurach, pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Giżycko jest nazywane stolicą żeglarstwa w Polsce. Jest jednym z głównych portów na szlaku wielkich jezior mazurskich i jednym z polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych. (wiki)
-
20 imagesGołda – miasto uzdrowiskowe w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gołdap, na Mazurach. Jako uzdrowisko klimatyczno-borowinowe oferuje usługi lecznictwa w zakresie schorzeń narządów ruchu, reumatycznych, stanów pourazowych oraz niektórych chorób kardiologicznych, układu oddechowego i nerwowego, a także chorób kobiecych. (wiki)
-
12 imagesKal – wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo. Wieś znajduje się na półwyspie, pomiędzy jeziorami Mamry i Święcajty. (wiki)
-
24 imagesKętrzyn – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu kętrzyńskiego. Miasto leży w krainie historycznej Prusy Dolne (na terenie dawnej Barcji) kilkanaście kilometrów na wschód od granic Warmii. (wiki)
-
8 imagesLeśniewo – wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo. Wieś znajduje się przy południowo-zachodnim brzegu Jeziora Rydzówka. Na zachód od wsi przebiega Kanał Mazurski, w pobliżu wsi znajdują się dwie nieukończone śluzy (Leśniewo Górne i Leśniewo Dolne). Leśniewo Górne – nasyp Kanału Mazurskiego wznosi się do 8 m ponad otaczający teren. Imponująca wielkością budowla śluzy Leśniewo I (Leśniewo Górne, Kaczory), została ukończona w ok. 30%. Betonowa konstrukcja główna w 100%. Brak urządzeń technicznych. Długość komory wynosi 45,5 m, szerokość 7,5 m (całej śluzy — 20 m), wysokość czoła korpusu — 17 m, głębokość komory — 21 m, spad — 17,2 m. (wiki)
-
32 images
-
47 imagesMazury – region geograficzno-kulturowy w północno-wschodniej Polsce. Obejmuje tereny Pojezierza Mazurskiego i Pojezierza Iławskiego, administracyjnie wchodzi w skład woj. warmińsko-mazurskiego. (wiki)
-
65 imagesMikołajki – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie mrągowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Mikołajki. Położone na Mazurach, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, nad jeziorami: Tałty i Jeziorem Mikołajskim. (wiki)
-
10 imagesMiłomłyn – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, nad Kanałem Elbląskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Miłomłyn. Ważny węzeł wodny na Kanale Elbląskim. Miłomłyn znajduje się na terenie krainy historycznej Prusy Górne. (wiki)
-
61 imagesMrągowo – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, siedziba władz powiatu mrągowskiego oraz wiejskiej gminy Mrągowo. (wiki)
-
20 imagesNidzica – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie nidzickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nidzica, położone na Mazurach nad rzeką Nidą. (wiki)
-
25 images
-
43 imagesOlsztyn – miasto na prawach powiatu, stolica woj. warmińsko-mazurskiego, siedziba władz ziemskiego powiatu olsztyńskiego, kurii archidiecezji warmińskiej i luterańskiej diecezji mazurskiej. Główny ośrodek gospodarczy, edukacyjny i kulturowy, siedziba władz i instytucji regionu, a także węzeł kolejowy i drogowy. Miasto centralne aglomeracji olsztyńskiej. (wiki)
-
16 imagesOrzysz – miasto w Polsce, położone w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, nad rzeką Orzyszą, na Mazurach, między jeziorami Sajno i Orzysz. (wiki)
-
22 imagesOstróda – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, siedziba powiatu ostródzkiego. Ostróda jest położona na Mazurach, na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim. Przez miasto przepływa rzeka Drwęca. (wiki)
-
8 imagesRapa – niewielka mazurska wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Banie Mazurskie. Leży 1,5 kilometra od granicy z Rosją (obwód kaliningradzki). (wiki)
-
14 imagesReszel – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Reszel. Położone jest na Pojezierzu Mrągowskim, nad rzeką Sajną, dopływem Gubra wpadającym do Łyny. Miasto z wieloma zabytkami leży na Warmii należy do sieci cittàslow. (wiki)
-
9 imagesRuciane-Nida – miasto w Polsce, w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, na Mazurach, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ruciane-Nida. (wiki)
-
25 imagesRyn – miasto w północno-wschodniej Polsce, w woj. warmińsko-mazurskim, na Mazurach, w powiecie giżyckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Ryn. Położone jest nad dwoma jeziorami: Ryńskim i Ołów. (wiki)
-
3 imagesSrokowo – dawne miasto, obecnie wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim w powiecie kętrzyńskim, w gminie Srokowo, na Mazurach. Przez Srokowo biegnie droga wojewódzka nr 650 oraz przepływa rzeka Omet. (wiki)
-
10 imagesStańczyki – mała wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie gołdapskim, w gminie Dubeninki, na północny zachód od Suwałk. Obok wsi przepływa rzeka Błędzianka. (wiki)
-
32 imagesŚwięta Lipka – wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie kętrzyńskim, w gminie Reszel. (wiki)
-
54 imagesSztynort – osada w Polsce, w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo, położona nad Jeziorem Sztynorckim, na półwyspie między trzema jeziorami Dargin, Kirsajty i Mamry. (wiki)
-
134 imagesWęgorzewo – miasto w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, siedziba miejsko-wiejskiej gminy Węgorzewo. (wiki)
-
64 imagesWilczy Szaniec – w latach 1941–1944 kwatera główna Adolfa Hitlera i Naczelnego Dowództwa Sił Zbrojnych w lesie gierłoskim, na wschód od leżącej na skraju lasu wsi Gierłoż i 8 km na wschód od Kętrzyna (obecnie w woj. warmińsko-mazurskim). Kwatera została wybudowana, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. 20 lipca 1944 Claus von Stauffenberg i Werner von Haeften dokonali tu nieudanego zamachu na życie Hitlera. (wiki)
-
5 imagesWilkasy – duża wieś w Polsce położona na Mazurach, w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie giżyckim, w gminie Giżycko przy drodze krajowej nr 59, stanowiąc południowe przedmieście stolicy powiatu. Wieś leży na północno-zachodnim brzegu jeziora Niegocin. Wieś tę otaczają jeziora Niegocin, Tajty, Wilkasy Małe, Wilkasy Duże. Jest ośrodkiem sportów wodnych. Miejscowość położona jest przy linii kolejowej nr 38 Białystok–Głomno. (wiki)
-
19 imagesWojnowo – wieś w Polsce położona w woj. warmińsko-mazurskim, w powiecie piskim, w gminie Ruciane-Nida. (wiki)
-
22 imagesWysoki Ostrów (Wyspa Kormoranów) – wyspa na Jeziorze Dobskim o powierzchni około 2 ha. Jest porośnięta drzewami liściastymi. Wyspa jest rezerwatem przyrody i nie wolno do niej przybijać ani przy niej cumować, gdyż jest miejscem gniazdowania kormoranów i czapli siwej. Z tego też względu wokół wyspy, jak i na całym jeziorze, obowiązuje strefa ciszy, czyli zakaz używania silników spalinowych i sygnałów dźwiękowych. Wyspa jest specyficzną atrakcją turystyczną, gdyż stwarza możliwość obserwacji kormoranów, a także dzięki charakterystycznym, częściowo uschniętym od ptasich odchodów drzewom. (wiki)